Jak pokonać cukrzycę

Jak pokonać cukrzycę

Co pomaga przyjąć zdrowy styl życia? W wieku 28 lat Jennyvi Dizon myślała, że jest całkiem zdrowa, ale kiedy robiła badania, jej poziom glukozy we krwi (cukru we krwi) i cholesterolu były wyższe niż normalnie.

Matka dziewczynki cierpi na cukrzycę, więc wysoki poziom glukozy we krwi był szczególnie niepokojący, co sprawiło, że pomyślano o przypadku znajomości patologii. Jennyvi dowiedziała się, że wynik testu oznaczał “przedcukrzyce”, stan, który może prowadzić do cukrzycy typu 2, a także zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Co to jest pre-cukrzyca?

Co to jest pre-cukrzycaStan przedcukrzycowy definiuje się jako stan pomiędzy cukrzycą typu 2 a stanem prawidłowym. Cukrzyca to każdy stan charakteryzujący się wartościami glukozy we krwi, mierzonymi na czczo w osoczu żylnym, równymi lub większymi niż 126 mg / dl lub wartościami glukozy we krwi, 2 godziny po obciążeniu glukozą 75 g, równymi lub większymi niż 200 mg / dl.

Prediabetes obejmuje ten zakres wartości glikemii na czczo, od 100 do 125 mg/dl. Według American Diabetes Association, glikowana hemoglobina (HbA1c) wartość równa lub większa niż 6,5% jest również wskaźnikiem stanu cukrzycy. Również zgodnie z tym kryterium diagnostycznym konfiguruje się stan pośredni między cukrzycą a normalnością, odpowiadający wartościom HbA1c od 5,7 do 6,4%.

Ludzie z cukrzycą zwykle nie mają żadnych objawów i wielu pacjentów, którzy dostają wiadomości o ich stan przedcukrzycowy nie myśli, że to wielka sprawa.

“Ludzie nie traktują tego wystarczająco poważnie” – mówi Ann Albright, dyrektor oddziału Diabetologicznego w Center for Disease Control w Atlancie.”Dobrą wiadomością jest to, że jest coś, co można z tym zrobić”, dodaje dr Albright.

Najlepszym sposobem na walkę z przedcukrzycami i utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest skoordynowany plan zdrowego odżywiania, zwiększona aktywność fizyczna i utrata masy ciała, jeśli masz nadwagę.

Jeśli zdiagnozowano u nas stan przedcukrzycowy, konieczne jest szybkie rozpoczęcie zmian w stylu życia. Istnieje bardzo dokładne okno czasu, od około trzech do sześciu lat, w którym wysoki poziom glukozy może być przekształcony, kontynuuje dr Albright.

Poznaj ryzyko wystąpienia cukrzycy

Poznaj ryzyko wystąpienia cukrzycyKażdy, kto ma nadwagę i ma czterdzieści pięć lat lub więcej, powinien być oceniany pod kątem cukrzycy przedcukrzycowej-radzi Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetes.

Młode kobiety z nadwagą mogą wymagać badań, jeśli mają w rodzinie cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi lub niski poziom cholesterolu HDL i wysoki poziom trójglicerydów lub jeśli urodziły dziecko o wadze ponad 4 kg. “Musisz znać swój status ryzyka, aby podjąć środki zapobiegawcze” ” mówi dr Albright.

Jennyvi szybko postanowiła walczyć ze swoimi przedcukrzycami, udając się do lekarza. Siedem miesięcy później stracił 15 kg, zmienił swoje wybory żywieniowe i nawyki, a także zwiększył aktywność fizyczną. Zmniejszyła cukier i tłuszcze z diety, przekąski o północy i razem z mężem chodzi na codzienne spacery z psem. “Nie uważam się za dietę. To zmiana życia ” – mówi. W rezultacie poziom cukru we krwi spadł do normalnego poziomu i nie znajduje się już w paśmie przedcukrzycowym.

Co pomaga przyjąć zdrowy styl życia?

Co pomaga przyjąć zdrowy styl życiaSheryl Lozicki, dietetyk z Michigan, sugeruje posiadanie trzech głównych celów, jeśli jesteś narażony na ryzyko przedcukrzycowe: jedz regularnie (nie pomijaj posiłków lub nie rób ich późno); ćwiczyć przez łącznie 30 minut dziennie; mieć średnio osiem godzin snu każdej nocy. “Kiedy jesteśmy pozbawieni snu, jesteśmy zmuszeni jeść bezsensownie lub jeść za dużo, aby podnieść się na poziom energii” – mówi Łozicki.

Rozwiązanie zmiany nawyków żywieniowych zaczyna się od wyboru trzech nowych zachowań i zobowiązania do utrzymania ich przez co najmniej cztery tygodnie. Dr Łozicki wybiera jako podstawowe te:

  • Pij filiżankę wody podczas posiłków i filiżankę między posiłkami. W ten sposób wypełniasz żołądek i czujesz się pełny.
  • Ogranicz 100 procent soku owocowego do pół szklanki. Zamiast tego musisz przełączyć się na spożywanie całych owoców, aby uzyskać więcej błonnika i lepsze odżywianie.
  • Zapomnij o napojach sodowych i słodkich, sokach, napojach sportowych i napojach energetycznych.
  • Przejdź od spożywania całych produktów mlecznych do częściowo odtłuszczonych lub nawet beztłuszczowych.
  • Zwiększ pełnoziarniste we wszystkich posiłkach. Przełącz się z zwykłego makaronu na pełnoziarnisty. Użyj płatków owsianych na śniadanie i wybierz brązowy ryż. Pełnoziarniste mają złożone węglowodany, które powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi, a także inne korzyści zdrowotne.
  • Żadne jedzenie poza świeżymi owocami nie powinno być zawsze widoczne na blacie kuchennym lub w oczach wszystkich.
  • Przechowywać owoce i warzywa myte, cięte i zawsze dostępne na głównej półce lodówki.
  • Zapisz, co jesz i dlaczego. Zastanawiasz się, czy jesteś głodny, zły, samotny itp.? Musisz wiedzieć, co wyzwala chęć jedzenia lub sprawia, że przejadasz się.

Na koniec pamiętaj, że zwiększenie błonnika w diecie pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi.